Sesja Dyplomowa do Szkoły Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie
Kilkukrotnie miałem okazję tworzyć sesje dyplomowe beauty oraz fashion dla studentek szkół Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie. Każdorazowo taka współpraca wymagała indywidualnego podejścia oraz dokładnego zapoznania się z wizją przyszłej wizażystki lub stylistki. Jako fotograf nie ingeruję w samą istotę pomysłu, natomiast staram się zwrócić uwagę na najczęstsze błędy, które na takich sesjach występują, zaproponować oświetlenie oraz zapewnić wsparcie zarówno techniczne jak i merytoryczne. Tworzenie sesji beauty oraz fashion to wbrew pozorom bardzo wymagający proces kreatywny, dlatego warto dobrze go zaplanować. Oczywiście, fotograf nie ma za zadanie zastąpić Twojego promotora, natomiast poprzez doświadczenie i wiedzę z zakresu fotografii, oświetlenia i postprodukcji sprawi, że Twoja wizja zostanie zaprezentowana w sposób atrakcyjny wizualnie.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia sesji dyplomowej ?
* Wybór modela/modelki - sesje beauty oraz fashion są bardzo wymagające pod względem świadomości własnego ciała i umiejętności pozowania. W przypadku bliskich kadrów beauty mimika twarzy jest niezwykle istotna i tzw. "modelka jednej miny" z bardzo mała ekspresją nie będzie potrafiła zapewnić kilku różnorodnych póz. W konsekwencji sprawi to, że każde zdjęcie będzie wyglądało tak samo, a cała sesja będzie nudna. To że dana modelka pracuje na szkoleniach u znanych wizażystek wcale nie oznacza, że nadaje się do sesji zdjęciowych. Miej pewność, że modelka, którą zaangażujesz do swojego dyplomu, kolokwialnie mówiąc "udźwignie temat".
* Spójność - jednym z najczęściej występujących błędów jest brak spójności. Postaraj się zadbać o każdy element stylizacji oraz makijażu. Oczywistym jest, że poszczególne stylizacje muszą mieć ze sobą punkt wspólny, jednak warto zwrócić uwagę również na rzeczy, które są nie do końca częścią sesji, a znacząco na nią wpływają. Wyobraźmy sobie sytuacje, że tworzymy delikatną sesję w plenerze, sielankowy klimat, zwiewna sukienka, a modelka przychodzi w różnokolorowych pstrokatych paznokciach. Tylko ten jeden drobny element sprawia, że cała opowieść się "nie klei".
* Planowanie - praca na planie przy edytorialu zazwyczaj trwa kilka godzin. W zależności od stopnia skomplikowania makijaży i ilości wprowadzanych zmian czas ten może się drastycznie różnić. Spraw, aby każda zmiana trwała jak najkrócej. Zacznij od makijażu, który łatwo możesz przekształcić w kolejny, a produkty trudne do usunięcia (jak np. brokat) zostaw na koniec.
* Fryzura - dopracowane włosy to integralna część stylizacji, ważne jest aby pasowały do całości stylizacji. W wielu pracach dyplomowych się o tym zapomina i obok wymuskanego makijażu można dopatrzeć się rozproszonych włosów, które „żyją własnym życiem”.
* Nadmiar kolorowego światła - wielokrotnie zastanawiam się jaki jest sens dobierania odpowiedniego podkładu, tworzenia wielowymiarowych przejść tonalnych, dopasowania kolorów stylizacji, jeżeli później zaświecimy niebieskim, fioletowym czy czerwonym światłem. Cały ten wysiłek staje się niewidoczny.
Jeżeli informacje zawarte w tym artykule uznasz za przydatne i wartościowe, zapraszam Cię do obserwacji moich profili społecznościowych. Natomiast jeżeli jesteś na etapie poszukiwania fotografa do swojej własnej sesji dyplomowej, to zapraszam do kontaktu i wspólnie zadbamy o twój dyplom :D .